Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Blıppar Mobil ve Dijital Teknolojiler

“Google’ın Web İçin Yaptığını Biz Dünya İçin Yapacağız”

“Google’ın web için yaptığını biz dünya için yapacağız.” Bu sözler, Blippar CEO’su Ambarish Mitra’ya ait. Kuruluşundan bugüne 4 yıl geçmesinin ardından Blippar, artırılmış gerçeklik sektöründe büyük bir yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor.

Neler Başardık?

2011 yılında İngiltere’de kurulan ve kısa zamanda Coca-Cola, Pepsi, L’Oreal, Heinz, Pizza Hut, Disney, Jaguar, Warner Bros, Nike, P&G gibi dev markalarla çalışan Blippar, 2014 yılında bir diğer artırılmış gerçeklik devi Layar’ı bünyesine kattı. Türkiye CEO’su olarak görevimi yürüttüğüm Blippar’da harika işlere imza attık; Mixx Awards’ta aldığımız iki ödül ile de başarımızı taçlandırdık. İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Japonya, Hollanda ve Hindistan’da toplam 10 ofiste hizmet veren Blippar’ın 50 milyondan fazla üyesi bulunuyor.

Blippar, geçtiğimiz ay Qualcomm Ventures, Lansdowne Partners ve birkaç yatırım ortaklığından 45 milyon dolar değerinde yatırım aldı. Bu yatırım ile birlikte Blippar’ın piyasa değeri 1 milyar doların üzerine çıktı.

Sırada Ne Var?

Blippar CEO’su Ambarish Mitra, “Kelimeler bize çok fazla yardımcı olmuyor. New York’ta bir kırmızı elbise gördüğünüzde, bu elbiseyi internette ararken tam olarak kullanabileceğiniz bir kelime yok. Farklı bakış açılarına sahip olduğumuz için siz, benim ya da bir başkasının kullandığından daha farklı bir tanım kullanabilirsiniz. Blippar’ın gerçek dünya marker’ı gerektirmeyen yeni versiyonuyla, kullanıcılar akıllı cihazlarının kameralarını bir elma ya da bir elbise gibi herhangi bir objeye tuttuklarında, daha fazla bilgiye, satın alma sayfasına ya da Twitter ve Instagram’daki konuşmalara veya YouTube’daki videolara anında erişebilecekler.” sözleriyle Blippar’ın yeni özelliği görsel arama motoru özelliğini anlattı.

13 Mart’ta Austin’de düzenlenen The South by Soutwest’te tanıtılan Blippar’ın yeni görsel arama motoru özelliği resmen tanıtıldı. Yayınlanacak güncelleme ile Blippar kullanıcıları artık dünyamızdaki fiziksel objelere akıllı cihazlarını tuttuklarında pek çok bilgiye ulaşıyor olacaklar. Örneğin bir kitap kapağından kitapla ilgili bilgi alırken, bir ayakkabıya tuttuklarında online alışveriş deneyimi yaşayabilecek, fotoğrafları sosyal medya sayfalarında paylaşabilecekler.

Bu büyük gelişmeler sonucunda İngiltere’nin en çok satan pazar gazetesi The Sunday Times Blippar CEO’su Ambarish Mitra ile röportaj yaptı. Mitra, yeni özellik hakkında “Google’ın web için yaptığını biz dünya için yapacağız.” diye konuştu.

Görsel Arama Motoru Hayatımızda Neler Değişecek?

Juniper Research’ün araştırmasına göre 3 yıl içerisinde artırılmış gerçeklik kullanıcı sayısının 200 milyona ulaşması ve 450 milyondan fazla artırılmış gerçeklik oyun ve uygulaması indirilmesi bekleniyor. Pazar büyüklüğü ise 6 milyar dolara yükselecek.

Blippar’ın Türkiye CEO’su olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, Blippar’ın yeni görsel arama motoru özelliği ile günlük hayatımız değişmeye başlayacak. Bu değişimin parçası olmaya hazır mısınız? Cevabınız evetse, Blippar’ın önümüzdeki haftalarda yayınlayacağı yeni özelliğini kaçırmayın!

Blippar’ın yeni tanıtım videosunu https://www.youtube.com/watch?v=YQKr5oeAteQ adresinden izleyebilirsiniz.

Related posts

İkinci Çeyrekte Akıllı Telefon Sevkiyatı Nasıl Oldu?

Zehra Öney

Artırılmış Gerçeklik 2022’de 3 Milyar Cihazda Kullanılacak

Zehra Öney

2018’e Kadar 2 Milyar Kişi Mobil Mesajlaşma Uygulaması Kullanacak

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi