Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Google’ın Yeni İşletim Sistemi Android Pie’da Hangi Özellikler Var?

Google’ın Yeni İşletim Sistemi Android Pie’da Hangi Özellikler Var?

Google’ın yeni işletim sistemi Android Pie, bazı telefonlar için kullanıma sunuldu.

Google’ın ilk olarak Mart 2018’de duyurduğu yeni Android mobil işletim sistemi Pie, 6 Ağustos itibarı ile bazı telefonlar için kullanıma sunuldu. Şimdilik işletim sisteminin desteklediği telefon modelleri şu şekilde sıralanıyor: Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Nokia 7 Plus, OnePlus 6, Oppo R15 Pro, Sony Xperia XZ2, Vivo X21UD, Vivo X21, Xiaomi Mi Mix 2S ve Essential Phone. İşletim sisteminin diğer cihazlar için de yakın zamanda kullanıma sunulması planlanıyor.

The Guardian’da yayınlanan habere göre, Android Pie’ın sahip olduğu yeni özelliklerden bazıları şunlar:

İlk dikkat çeken şey, Android’de ekranın altında yer alan Home ve Geri gibi tuşların kaldırılması. Kullanıcılar, Android Pie’ı el hareketleriyle kontrol etmek için, Home tuşu yerine gelen tuşu sağa sola kaydırarak uygulamalar arasında gezinebilecekler, bir kere bastıklarında ana ekranlarına dönebilecekler ve basılı tuttuklarında Google Assistant’ı aktive edebilecekler.

Ayrıca Android Pie’da, mobil cihazınızda geçirilen zamanı görmek mümkün olacak. Bu sayede kullanıcılar en çok zaman geçirdikleri uygulamaları sıralı bir şekilde görebilecekler. Ekran kilidini kaç kez açtıkları gibi bilgiler de bu bölümde yer alacak.

Android Pie, kullanıcıların, telefonlarını kullanma alışkanlıklarına göre kendisini adapte edebilecek: Örneğin telefonu her gün belirli saatlerde (örneğin sabah ya da akşam) belirli uygulamalar için kullanıyorsanız Android Pie, bu uygulamalara özel kaynak ve pil gücü de atıyor.

Ek olarak yapay zeka yardımı sayesinde, örneğin sabahları müzik uygulamasıyla belirli bir şarkı listesini dinliyorsanız Android Pie, her sabah o saatte size o çalma listesini tek tuşla dinlemeyi öneriyor.

Görsel: android.com

Related posts

Jurassic World Alive: Yeni Bir Artırılmış Gerçeklik Oyunu

Zehra Öney

Birleşik Krallık da Yüksek Hızlı İnterneti “Yasal Hak” Kapsamına Alıyor

Zehra Öney

iOS 12, En Hızlı Benimsenen Apple İşletim Sistemi Oldu

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi