Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Haber Ajansları da Yapay Zekayı Kullanmaya Başladı

Haber Ajansları da Yapay Zekayı Kullanmaya Başladı

Reuters, Reuters Tracer isimli “son dakika” aracını kullanmaya başladı.

Yapay zeka günümüzde pek çok sektörde farklı amaçlar için kullanılıyor. Yeni bir teknoloji olmasına rağmen yapay zekanın yakın gelecekte pek çok farklı sektörde yaygın bir şekilde kullanılacağını biliyoruz.

Haber ajansları, tüm dünyada olup bitenleri diğer haber kuruluşlarına servis eden kurumlar. İnternetin yaygınlaşması ile dünyada olanları anlık olarak takip etmek mümkün hale gelse de aynı zamanda sahte haberler sebebiyle “güvenilir” içerik sunmak giderek zorlaşıyor. Aynı zamanda içerik kalitesini belirli bir seviyede tutmak da gerekiyor: Bu sebeple örneğin Associated Press gibi kurumlar, çeşitli haberleri için önceden hazırlanmış taslaklar kullanıyor: “… şirketi, üçüncü çeyrekte …. milyon dolar kâr açıklayarak Wall Street’in beklentilerinin üzerine çıktı…”

Yapay zeka teknolojisi de haber ajanslarına girmiş durumda: Reuters, son dakika haberlerini neredeyse tamamen otomatik hale getirmiş durumda. Technology Review tarafından yayınlanan habere göre, Reuters Tracer isimli sistem sayesinde, Reuters, son dakika haberlerini Twitter aracılığıyla bulup başlığı ve özeti de yazıyor.

Veri madenciliği ve makine öğrenimi sistemlerini kullanan Reuters Tracer, günde yaklaşık 12 milyon adet tweet’i inceliyor, ki bu, Twitter’da günlük yayınlanan tweet’lerin %2’sini oluşturuyor. Bu listenin yarısını rastgele seçen sistem, diğer yarısını, Reuters çalışanları tarafından belirlenen listelerden seçiyor. Bu listede önemli kişiler, şirketler ve diğer haber organizasyonları bulunuyor.

Olayları belirleyen sistem, olayın geçtiği yeri, haberi ilk paylaşan kaynağı tweet’ler aracılığıyla tespit ediyor. Sonrasında ise diğer haber siteleri ile karşılaştırma yaptıktan sonra haber için başlığı ve özeti hazır hale getiriyor.

Görsel: blogs.thomsonreuters.com

Related posts

Sony Sanal Gerçeklik Başlığı Project Morpheus’u Tanıttı

Zehra Öney

Online Yemek Siparişleri Artıyor

Zehra Öney

E-Ticaret, M-Ticaret’ten Sonra Sıra VR-Ticaret’te

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi