Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

İngiltere, Biyometrik Verileri Tek Bir Noktada Toplamayı Planlıyor

İngiltere, Biyometrik Verileri Tek Bir Noktada Toplamayı Planlıyor

İngiltere, çeşitli kurumlarda bulunan biyometrik verileri tek bir noktada birleştirmeyi planlıyor.

Biyometrik veriler günümüzde giderek önem kazanıyor: Örneğin telefonlarımızda parmak izi ve iris tarayıcıları bulunuyor, benzer şekilde bilgisayarlarımızın kilidini de iris tarayıcıları aracılığıyla açabiliyoruz. Ayrıca yüz tanıma teknolojisi sayesinde İngiltere’de ve Çin’de ödeme işlemleri test ediliyor. Çin’de yüz tanıma teknolojisi aynı zamanda suçluları tespit etmek için de kullanılıyor. Bu sayede bir kişi, bir stadyumda yakalanabilmişti.

İngiltere de bu alanda önemli bir çalışma yapıyor. İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) yeni bir proje üzerinde çalışıyor: Futurism’de yayınlanan habere göre, eğer çalışma kabul edilirse İngiltere tüm biyometrik verileri tek bir noktada toplayabilecek.

Günümüzde İngiltere’de biyometrik veriler farklı departmanlar sayesinde toplanıyor: Yüz verileri pasaport ajansları tarafından, parmak izleri emniyet teşkilatı, ses verisi ise HM Revenues and Customs tarafından toplanıyor. Toplanan bu tür verilerin tek bir merkezde bir araya getirilmesinden sonra, bu verilere ihtiyacı olan kurumlar tek bir noktadan bilgilere ulaşabilecekler.

Çalışma hakkında karşıt sesler de yükselmeye başladı: Çalışmaya karşı çıkanlar, çalışmanın, yasalara uygun davranan vatandaşların gizliliğine dair etkisi üzerine yoğunlaşıyorlar. Örneğin 2012 yılında yüksek mahkemelerden biri, polis departmanındaki suçsuz insanların, polis kayıtları için çektirdikleri fotoğrafların (mugshot), veri tabanından kaldırılmasına hükmetmişti, ancak polis departmanı “çok pahalıya mal olacağı” gerekçesiyle henüz bir aksiyon almadı.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Related posts

Samsung, Blockchain ve Yapay Zeka Altyapısına Sahip Finans Platformu Kuruyor

Zehra Öney

Spotify Yeni Özelliklerini Tanıttı

Zehra Öney

Nakit Para Kullanılmayan Restoranlar Hayatımıza Girmeye Hazırlanıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi