Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Robot Teknolojisi Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler Yapay Zeka

İnsanların Çalışmadığı İlk Banka Şubesi Çin’de Açıldı

İnsanların Çalışmadığı İlk Banka Şubesi Çin’de Açıldı

Dünyada insanların çalışmadığı ilk banka şubesi Şangay’da açıldı.

Uzun süredir insanların yaptığı işleri artık otomasyon sistemleri ve robotlar yapabiliyor. Örneğin Ocado’nun yapay zeka teknolojisi sayesinde sipariş hazırlıklarında robotların kullanıldığını ve depodaki işlerin üçte ikisini robotların yaptığını sizlerle paylaşmıştım. Ek olarak ünlü Amerikalı hamburger zinciri Shake Shack de geçtiğimiz yıl New York’ta nakit paranın kullanılmayacağı ve kasaların olmadığı restoranını açacağını duyurmuştu.

Robotlarla ilgili önemli bir gelişme de Çin’de yaşandı. Dünyada insanların çalışmadığı ilk banka şubesi Çin’de açıldı. The Guardian’da yayınlanan habere göre Çin Yapı Bankasının (China Construction Bank) Jiujiang Road, Şangay’da bulunan şubesinde müşterileri ilk önce Xiao Lang karşılıyor. Müşterilerin banka ve kredi kartlarını ya da banka hesaplarını kontrol eden Lang, aynı zamanda müşterilerin sorduğu sorulara yanıt verebiliyor. Lang’in hesaplarını doğrulamasının ardından elektronik kapılardan geçen müşteriler, kapıdan geçerken yüz tanıma teknolojisi sayesinde ve kimlik kartlarını taratarak bir kez daha kimliklerini doğruluyorlar. Bu sadece kullanıcıların ilk ziyaretleri için geçerli olan “uzun” kontrol süreci.

Bir kez banka/kredi kartı, kimlik kartı ve yüz tanıma teknolojisi ile kimliğini doğrulayan kullanıcıların ikinci ziyaretlerinden itibaren sadece yüz tanıma ile kimlikleri doğrulanıyor.

Banka şubesinin içerisinde ise otomatik makineler, müşterilerin hesap açma, para transferi ve döviz işlemlerini gerçekleştirebiliyor. İçeride başka bir robot daha bulunuyor ve sanal gerçeklik sayesinde “insan”la konuşmak isteyen müşterilere bu tür bir deneyim oluşturuluyor.

Siz bu hizmeti nasıl buldunuz?

Görsel: Imaginechina/Rex

Related posts

Uber Drone’lar ile Yemek Teslimatına 2019 Yazında Başlıyor

Zehra Öney

Apple’ın iPhone 7 Etkinliğinde Öne Çıkanlar

Zehra Öney

iOS 8.4 Yayınlandı

Zehra Öney

2 comments

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi