Zehra Öney
Trend Teknolojiler

Sahile Yaklaşan Köpek Balıklarını Tespit Etmek için Drone’lar Kullanılıyor

Sahile Yaklaşan Köpek Balıklarını Tespit Etmek için Drone’lar Kullanılıyor

Avustralya’da cankurtaranlar drone kullanıyorlar.

Dünya çapında 1958 ile 2014 arasında 2785 adet köpek balığı saldırısı gerçekleşti. International Shark Attack File’a göre, ABD 1104 saldırı ile listenin ilk sırasında yer alırken Avustralya’da 536 saldırı gerçekleşti.

Avustralya, yüzücüleri kurtarmak için bu yıl önemli projeleri hayata geçiriyor: Geçtiğimiz aylarda Avustralya’da yüzücülerin drone sayesinde kurtarıldığını sizlerle paylaşmıştım. Yüzücüleri Avustralya’da meydana gelen köpek balığı saldırılarından korumak için cankurtaranlar drone kullanmaya başladılar. Westpac Little Ripper tarafından geliştirilen ve SharkSpotter adı verilen yapay zeka teknolojisi ile donatılmış drone’lar, köpek balıklarını tespit edebiliyor. Obje tanıma teknolojisini kullanan algoritma, köpek balıkları ile diğer deniz canlıları arasındaki farkları belirliyor ve bir köpek balığının tespit edilmesi durumunda cankurtaranları uyarıyor.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, köpek balıklarını %90 oranında doğru tespit edebilen drone’ların bu oranı, insanlara göre çok daha iyi: Çünkü yukarıdan okyanusa bakan insanlar ortalama %20 ila %30 oranında doğru olarak köpek balıklarını tespit edebiliyorlar.

Sirenleri bulunan drone’lar, köpek balığının yakınında yüzen yüzücülere uyarı sinyalleri gönderiyor ve bunun yanı sıra cankurtaranlar da gerekli durumlarda müdahalede bulunabiliyorlar.

Görsel: AFP Photo / Peter Parks

Related posts

Ruanda’da Drone’lar Tıbbi Malzeme Teslimatında Kullanılıyor

Zehra Öney

Google Donanım Etkinliğinde Pek Çok Yeni Cihaz Tanıttı

Zehra Öney

Her Geçen Gün Daha da Gelişen Siber Saldırılara Karşı En Hazırlıklı Ülkeler Hangileri?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi