Zehra Öney
Sosyal Medya

Instagram Reklamlardan Ne Kadar Kazanıyor?

Instagram Reklamlardan Ne Kadar Kazanıyor?

eMarketer’in raporuna göre, Instagram, 2016 yılında 1,85 milyar dolarlık reklam geliri elde etti.

2012 yılında Facebook tarafından satın alınan Instagram, o zamanlarda 30 milyon civarı kullanıcıya sahipti. Aradan geçen 4 yıl içinde Instagram’ın kullanıcı sayısı inanılmayacak kadar hızla artarak 500 milyon barajına geçti.

Facebook tarafından satın alındığında herhangi bir reklam çözümü bulunmayan Instagram, ilk reklam çalışmalarını özenle seçtiği markalar ile gerçekleştiriyordu. 2013 yılında başlayan sınırlı reklam çalışmaları, 2015 yılında tüm kullanıcılara açılmıştı: Bu noktada Facebook, çok önemli bir hamle yaparak Instagram reklamlarının Facebook reklam arabirimi üzerinden verilmesini sağladı.

Facebook üzerinden Instagram’a reklam verilmesi reklamverenler için son derece etkili bir çözüm olsa da Instagram’ın reklam gelirleri konusunda net bir bilgi elde etmek her zaman için kolay değil: Çünkü Facebook, üç aylık gelir raporlarında reklam gelirlerini tek bir çatı altında sunuyor.

eMarketer’in raporuna göre, 2016 yılında Instagram, 1,85 milyar dolarlık reklam geliri elde etti. 500 bin civarı reklamvereni olan Instagram’da en çok reklamverenin yer aldığı ülkeler ise Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Birleşik Krallık, Avustralya ve Kanada olarak sıralanıyor.

Instagram’ın Pazar Operasyonları Direktörü Jim Squires, Instagram’ın reklamveren sayısının 500 bine ulaşması konusundaki görüşlerini “tamamen farklı kategorilerdeki birbirinden ayrı iş alanlarının platformu kucaklamasının ve marka inşası ile performans reklamcılığındaki değerleri görmesinin bir işareti” sözleriyle ifade etti.

Related posts

Facebook Reklamverenlere Bire Bir Chat İmkanı Sunmaya Başlıyor

Zehra Öney

Instagram’ın Reklamveren Sayısı 2 Milyonu Geçti

Zehra Öney

Twitter İkinci Çeyrekte 602 Milyon Dolar Gelir Elde Etti

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi