Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

iOS 9 Kullanıma Sunuldu

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 9, dün akşam yayınlandı. Uzun süredir beklenen işletim sistemi, Apple’ın şimdiye kadar pek yapmadığı bir yeniliği de içeriyor. Şimdiye kadar çıkardığı her yeni işletim sistemiyle, önceki nesil cihazlarından en eski jenerasyonu dışarıda bırakan Apple, iOS 9 ile bu kuralını yıktı. iPad mini, iPad 2 ve iPhone 4S gibi cihazların iOS 9 güncellemesi almayacağı tahmin edilirken, Apple bu cihazlar için de işletim sistemini yayınladı.

iOS 9 ile göze çarpan en önemli özelliklerden biri de, işletim sisteminin ihtiyaç duyduğu veri miktarı oldu: iOS 8 yayınlandığında cihazlarda 4.5 GB gibi oldukça büyük bir alana ihtiyaç duyması çok eleştirilmişti. Apple bu eleştirileri ciddiye alarak yeni işletim sisteminin gerek duyduğu alanı oldukça küçültmüş: iOS 9’u yüklemeniz için cihazınızda 1.3 GB yer olması yeterli.

iOS 9’un sunduğu bir başka önemli özellik ise, daha uzun pil ömrü sunma seçeneğini barındırması oldu: Yeni Düşük Güç Modu’nu aktif hale getiren kullanıcılar, cihazlarını 1 saat daha uzun kullanabilecekler.

iOS 9’un sunduğu önemli yeni özelliklerden biri, iPad için sunduğu aynı anda iki uygulamayı çalıştırabilme seçeneği sunması oldu. Sadece iPad Pro, iPad Air 2 ve iPad Mini 2 ve üzeri modellerde kullanılabilecek olan bu özellik ile, kullanıcılar çok daha multitasking hale gelebilecekler.

Notlar uygulamasını tamamen yenileyen Apple, Notlar’ı sadece yazı yazılan bir uygulama olmaktan çıkarıp, içine pek çok uygulamadan verinin atanabileceği, elle çizim dahi yapılabilecek kullanışlı bir hale getiriyor.

Haritalar uygulamasını da güncelleyen Apple, uygulamaya Toplu Taşıma özelliği de ekleyerek sunulduğu şehirlerde metro ve otobüs duraklarını göstermesinin yanı sıra, yol tarifini de yapıyor olacak.

Mail uygulamasını da güncelleyen Apple’ın bu konudaki en büyük geliştirmesi ise, servis sağlayıcıların mail dosya boyutu kısıtlandırmasını dert etmeden MailDrop sayesinde 5GB’a kadar dosya transferi yapabilmelerine olanak sağlaması oldu.

Siri’yi de güncelleyen Apple, Siri’ye anımsatıcı özelliği eklemenin yanı sıra, konum/tarih/albüm adına göre fotoğraflarınızı göstermesini de sağlıyor.

iOS 9 ile aynı zamanda kullanıcıların günlük kullanım alışkanlıklarına göre Önerilen Uygulamalar sunulacak.

Related posts

iOS Geliştiricileri Yakında İndirimli Üyelik Sunabilecekler

Zehra Öney

Amerikan Oyun Endüstrisinin 2016 Değerlendirmesi

Zehra Öney

Artırılmış Gerçeklik Pazarlama Pastası 5 Yıl İçinde Ne Kadar Büyüklüğe Ulaşacak?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi