Zehra Öney
Trend Teknolojiler

Microsoft Deniz Altında Veri Merkezi Kurdu

Microsoft Deniz Altında Veri Merkezi Kurdu

Microsoft, İskoçya açıklarında bir veri merkezinin kurulumunu gerçekleştirdi.

Her geçen saniye, internet üzerinde depolanan veri miktarı artıyor. Depolamanın yanı sıra, bu verilerin işlenmesi ve diğer işlemlerin gerçekleştiği veri merkezleri konusunda son derece farklı bir çözüm Microsoft tarafından hayata geçirildi.

Microsoft’un resmi sitesinde yayınlanan duyuruya göre, şirket, İskoçya yakınlarında, yeni veri merkezini hizmete aldı ancak bu veri merkezi, diğerlerinden son derece farklı.

Project Natick’in ikinci fazı olan veri merkezi, İskoçya’daki Orkney Adaları’nın açıklarında deniz altına daldı.

Microsoft’un bu bölgeyi seçmesinin birkaç sebebi var:

Bunlardan ilki, veri merkezlerinin soğutma ihtiyacı. Bildiğiniz gibi, veri merkezlerinde bulunan onlarca farklı ünitenin etkili bir şekilde soğutulması gerekiyor. Batırılan veri merkezinin bulunduğu deniz suyunun sıcaklığı ise son derece düşük. Bu sayede Microsoft, veri merkezlerinin soğutulması için hem çevre dostu hem de neredeyse maliyetsiz bir çözüm geliştirmiş oluyor.

Diğeri ise, bölgedeki yenilenebilir enerji kaynağı kullanımı: Veri merkezinin yakınlarında, European Marine Energy Centre tarafından, gelgit ve dalga enerjisinden elektrik üretimi test ediliyor. Aynı zamanda karada ise rüzgar enerjisi kullanılıyor. Microsoft’un veri merkezinin enerjisi de tamamen bu yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerji ile çalışacak.

Microsoft, veri merkezini 12 ay boyunca gözlemliyor olacak. Bu sürede herhangi bir sorun yaşanmazsa şirket bu alandaki çalışmalarını yaygınlaştırmayı planlıyor.

Projeyle ilgili en büyük dezavantaj ise herhangi bir hata durumunda sisteme müdahale edebilmek için veri merkezinin tamamının suyun üzerine çıkarılması gerekiyor. Bu da oldukça maliyetli ve zaman kaybettirici bir probleme dönüşebilir.

Bu son derece heyecan verici projenin hazırlık aşamasını bu video aracılığıyla izleyebilirsiniz:

Görsel: news.microsoft.com

Related posts

Ulaşımda Devrim Yapması Beklenen Hyperloop 2021’de Kullanıma Sunulabilir

Zehra Öney

Uber, Cep Telefonu Kullanımından Sarhoşluğu Tespit Edebilecek

Zehra Öney

“Akıllı” Mikroskoplar Sahnede: Harvard Üniversitesinde Yapay Zeka Mikroskopta Kullanıldı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi