Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Mobil Ödemeler, Kredi Kartı ile Yapılan Ödemeleri Geçecek

Mobil Ödemeler, Kredi Kartı ile Yapılan Ödemeleri Geçecek

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan rapora göre, 2019’a kadar mobil ödemeler, kredi kartı ödemelerini geçecek.

Dünyamız giderek nakit kullanılmayan ekonomilere doğru evriliyor. Kredi kartlarımız, banka kartlarımız sayesinde pek çok alışverişimizi nakit para kullanmadan yapıyoruz. Ek olarak online bankacılık sayesinde kiralarımızı, faturalarımızı da anında ödeyebiliyoruz. İsveç gibi ülkeler kağıt paraların tedavülden tamamen kaldırılması için çalışmalar yürütüyor.

Mobil ödemeler ise bir süredir diğer ödeme yöntemlerine alternatif olarak ortaya çıktığından bu yana önemli gelişme gösterdi. Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay gibi mobil ödeme servislerine ek olarak NFC (yakın alan iletişimi), QR kod gibi alternatifler sayesinde de mobil ödeme yapabilmek mümkün.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan ve CNet’te yayınlanan rapor da mobil ödemenin yükselişini gözler önüne seriyor. Rapora göre, 2019 yılına kadar mobil ödeme, kredi kartından daha fazla kullanılacak.

Örneğin Çin’de 2016 yılında gerçekleştirilen mobil ödeme işlemlerinin tutarı 3 trilyon dolara yakındı. AliPay, online ödemelerin %68’ini oluştururken Çin’de ayrıca WeChat gibi servisler de kullanılıyor.

2014 yılında gelişmiş ülkelerdeki ödemelerin %51’i kredi kartıyla yapılmıştı. Bu oranın 2019 yılında %46’ya düşmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan raporun tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Related posts

Geleneksel Sadakat Programınızı Mobil ile Uyumlu Hale Getirmek İçin İpuçları

Zehra Öney

Mobil İnternet Gelirleri 2018’de 850 Milyar Dolara Ulaşacak

Zehra Öney

Belmont, Bill Gates’in Akıllı Şehri Olacak

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi