Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Planlı Eskime Gerçek mi? Yeni Güncellemeler Önceki Nesil Telefonları Yavaşlatıyor mu?

Planlı Eskime Gerçek mi? Yeni Güncellemeler Önceki Nesil Telefonları Yavaşlatıyor mu?

Planlı eskime olarak isimlendirilen olgu ile ilgili yeni bir araştırma yapıldı.

Planlı eskime (planned obsolescence), endüstride tartışılan bir kavram: Bir ürünün belirli bir süre sonra eskiyerek ve işlevsiz hale gelerek sınırlı bir kullanım ömrüne sahip olmasını tasarlama ya da planlama sürecini içeriyor. Örneğin bazı ürünlerin tamir edilmeleri neredeyse imkansızdır, bu ürünlerin tamir edilmesi yerine yenilerinin alınması gerekebilir. Ek olarak örneğin bazı yazıcı kartuşları akıllı çiplerle sadece belirli bir sayıdan sonra kullanılmaz hale gelirler. Moda sektöründeki sezonluk değişimler de planlı eskimeye örnek olarak verilebilir. Çünkü “yeni” sezon ürünler çıktığında önceki sezon ürünleri “eski” olarak algılanır.

Cep telefonu yazılım sektöründe de planlı eskime son derece tartışılan bir konu. Özellikle işletim sistemlerinin güncellenmesinden sonra, önceki telefon modellerinin yavaşlatıldığına dair görüşler çokça tartışılıyor. Sektördeki bu planlı eskime hakkında yeni bir araştırma yapıldı.

Futuremark tarafından yapılan araştırma kapsamında iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6s ve iPhone 7’nin işlemci ve grafik işlemci performansları Nisan 2016 ve Eylül 2016 tarihleri arasında aylık olarak incelendi. Bu sürede iOS 9, iOS 10 ve iOS 11 işletim sistemleri yayınlandı.

Habere göre, güncellemeler sonrasında telefonların işlemci ve grafik işlemci performanslarında çok önemli düşüşler gözlenmedi. Hatta iOS 11 sonrasında iPhone 6 ve iPhone 7’nin grafik işlemci performanslarındaki artış göze çarpıyor.

Siz cep telefonlarının yazılım sayesinde planlı olarak eskitildiğini düşünüyor musunuz?

Görsel: Antoine Doré /antoinedore.com

Related posts

Pokemon Go’nun ABD’deki Günlük Gelirinin 1,6 Milyon Dolar Olduğu Tahmin Ediliyor

Zehra Öney

Madonna Yeni Klibini Meerkat’te Yayınlayacak

Zehra Öney

Google İnternet Bağlantılı Otomobil Sistemi Geliştirmeyi Planlıyor

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi