Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Morgan Stanley’e Göre iPhone Satışları 2016’da İlk Kez Düşebilir

Apple’ın ilk olarak 2007 yılında tanıttığı ve piyasaya sürdüğü iPhone, akıllı telefon döneminin en başarılı ürün serilerinden biri haline geldi: Kendi uygulama ve müzik ekosistemi, kullanıcı dostu arayüzü ve sunduğu diğer pek çok özellik ile dünya çapında fenomen haline gelerek en çok satan akıllı telefon modellerinden biri olmaya başardı.

iPhone’un ilk piyasaya çıktığı dönemde 1.4 milyon cihaz sevkiyatı yapan, 2012 yılında 125, 2015 yılında 231 milyon satış gerçekleştiren Apple, en zayıf satış performansı gösterdiği 5s sonrası dönemde bile satış rakamı olarak negatife düşmemişti.

Her yeni modeli ile bir önceki modelin satış rakamlarını geçen ve son olarak iPhone 6s ve iPhone 6s Plus serisi ile kendi satış rekorunu kıran Apple için 2016 yılı ilklerin yılı olabilir. Ünlü değerlendirme kuruluşu Morgan Stanley’den Kıdemli Finans Analisti Katy Huberty’nin tahminlerine göre 2016 yılında Apple’ın iPhone satışları 218 milyona gerileyecek. Bunun sebepleri arasında ise iki konu öne çıkıyor: Çin dışındaki uluslar arası pazarlardaki yüksek fiyat politikası ve gelişen pazarlardaki neredeyse doyuma ulaşan akıllı telefon penetrasyonu…

iPhone satışları, Apple’ın gelirlerinin en önemli bölümünü oluşturuyor: Şirketin tüm gelirlerinin 3’te 2’sinden daha fazlası iPhone satışlarından gelirken, satışlarda meydana gelecek düşüş Apple’ın da büyümesini yavaşlatabilir.

Related posts

Apple Eski Model Telefonları Yavaşlattığını Kabul Edince Davalar Açılmaya Başladı

Zehra Öney

Mobil Uygulamada Bahşiş Bırakma Dönemi

Zehra Öney

Uçak İçi İnternet Ne Zaman “Standart” Haline Gelecek?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi