Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Netflix Dördüncü Çeyrekte Ne Kadar Kazandı? Türkiye Pazarıyla İlgili Planları Ne?

Netflix Dördüncü Çeyrekte Ne Kadar Kazandı? Türkiye Pazarıyla İlgili Planları Ne?

Dünyanın en büyük yayın şirketlerinden biri haline gelen Netflix, dördüncü çeyrekte 7 milyon yeni üye kazandı.

Sunduğu aylık ücretli üyelik sistemiyle kullanıcılarına pek çok dizi, film ve TV şovunu izleme şansı sunan Netflix, reklam içermeyen yapısıyla da kullanıcıların beğenisi topluyor. Geçen yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok yeni pazarda faaliyet göstermeye başlayan Netflix’in büyümesi ise devam ediyor.

Şirketin yayınladığı dördüncü çeyrek raporuna göre, Netflix’in Ekim- Aralık 2016 arasını kapsayan 3 aylık dönemdeki gelirleri 2,35 milyar dolara yükseldi. Netflix’in toplam üye sayısı 93,8 milyona yükselirken bu kullanıcıların 89 milyonu üyelik ücreti ödüyor.

Netflix, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üye sayısını 47,5 milyondan 49,4 milyona, diğer pazarlardaki üye sayısını ise 39,2 milyondan 44,3 milyona yükseltmeyi başardı.

Şirketin ABD’deki kullanıcılardan elde ettiği gelir 1,4 milyar dolara yükselirken, diğer kullanıcılardan elde ettiği gelir 948 milyon dolar olarak gerçekleşti.

5 Ocak’ta Kore’de ilk kez kendi orijinal dizisini yayınlayacağını duyuran Netflix, “Love Alarm”ın çekimlerine başlanacağını ve 2018’de Netflix’te yer alacağını duyurmuştu. Benzer şekilde Brezilya’da da “%3” adıyla yayınlanan dizi ile orijinal içerik üretmeye başlamıştı.

Peki ya Türkiye?

Netflix’ten yapılan açıklamaya göre, şirket yerel pazarlara odaklanmaya devam edecek ve bölgesel ya da birden fazla alanda yayınlanacak içeriklere yatırım yapacak. Bu yatırımların arasında Japon animeleri ve Türk dizileri de yer alacak.

Sizce Netflix’in çekeceği ilk Türk dizisi nasıl olacak?

Related posts

Start-up’lar Birinci Çeyrekte Ne Kadar Yatırım Aldı?

Zehra Öney

Android Pay Amerika’da Kullanıma Sunuldu

Zehra Öney

Giyilebilir Kamera Piyasaya Çıkıyor

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi