Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler

O Bir Fenomen: Vine

Haziran 2012’de kurulan ve Ekim 2012 tarihinde Twitter tarafından 30 milyon dolara satın alındıktan kısa bir süre sonra Ocak 2013’te iOS platformu, Haziran 2013’te ise Android için yayınlanan ve Kasım 2013’te de Windows Phone için yayınlanan Vine, kısa sürede çok büyük bir ilgi topladı.

Yayınlanmasından sadece 3 ay sonra Nisan 2013’te iOS platformunda en çok indirilen ücretsiz uygulama olan, gördüğü ilgi sebebiyle Mayıs 2014’te web versiyonunu yayına alan Vine, daha sonra Xbox One versiyonunu Ekim 2014’te yayına almıştı. İçeriklerin hepsi çocuklar için uygun olmadığından Ocak 2015’te Vine Kids versiyonu ile çocuklar için olan uygulamasını kullanıma sunan Vine’ın gördüğü ilgi artarak devam ediyor.

6 saniyelik “loop” videolar ile mobilde kendi iletişim kanalını yaratan ve kısa sürede kendi fenomenlerini yaratan Vine, markalar ve ünlü kişilerden de bolca ilgi görüyor. Pek çok marka Vine fenomenleri ile birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalarla mecra özelinde pazarlama çalışmalarını hayata geçirdi ve geçirmeye de devam ediyor. Örneğin Daft Punk Random Access Memories albümündeki şarkıları Vine videoları olarak yayınlamış ve çok büyük ilgi toplamıştı. Dunkin Donuts ise Vine videosunu tam bir televizyon reklamı gibi kullanan ilk marka olmayı başarmıştı.

Vine’ın büyüklüğüne sayılarla bakacak olursak, her ay 100 milyon kişi Vine’ı kullanıyor ve günde 1.5 milyardan fazla kez “loop” izleniyor. Dünya çapındaki 13 ülkede hala en çok indirilen ilk 100 uygulama arasında ve sadece Amerika’da aylık 34.5 milyon tekil ziyaretçisi bulunuyor.

Henüz bir gelir modeli olmayan ve bu sebeple özellikle de genç kullanıcılar tarafından çokça kullanılan Vine’ın bir başka özelliği de sosyal medyaya verdiği yön: Özellikle videolarda türetilen yeni kelimeler çok hızlı bir şekilde, Twitter bağlantısı sayesinde, çok hızlı yayılıyor. Bu videoda kelimelerin türetilen bu yeni kelimelerin Amerika’da nasıl yayıldığını görebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=23cdhyoEizw

Vine’ın sunduğu bu özellikler ve artan kullanımının potansiyeli ise henüz tam olarak kullanılamıyor. Biraz daha büyüdüğünde herkesin video üretmese bile, en azından videoları izlemek için içinde olmak isteyeceği bir platforma dönüşmesi kaçınılmaz. Pazarlamanın heyecan verici bir kanalı olmayı başaralı ise çok oluyor: Çünkü o bir fenomen.

Related posts

Instagram Mercek Altında: En Çok Beğenilen Fotoğraflar, En Çok Takipçiye Sahip Hesaplar

Zehra Öney

7-Eleven Yeni Artırılmış Gerçeklik Deneyimini Kullanıma Sundu

Zehra Öney

Site Yüklenme Sürelerindeki Gecikmeler Kullanıcıları Nasıl Etkiliyor?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi