Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Robot SoFi Resiflerde Yüzecek

Robot SoFi Resiflerde Yüzecek

MIT tarafından geliştirilen robot SoFi, deniz araştırmalarında görev yapacak.

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak bilinen Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory) tarafından geliştirilen robot SoFi, denizleri daha yakından tanımak için geliştirildi.

BBC’de yayınlanan habere göre, silikon kauçuk gövdeye sahip olan SoFi, 15 metreye kadar derinlikte yüzebiliyor. Motor tarafından kuyruğa suyun pompalanmasıyla ileri doğru hareket edebilen SoFi, yön değiştirmek için “yüzgeç”lerini kullanıyor. Diğer balıklarla birlikte yüzen SoFi, yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraflar çekiyor.

SoFi, yüzdüğü bölgelerde “yabancı” olarak karşılanmadı: Projede görev yapan araştırmacılara göre, balıklar SoFi’den uzaklaşmıyor. Araştırmacılar, SoFi ile birlikte insanların da yüzdüğü durumlarda balıkların uzaklaştığını belirtiyor.

Otonom olarak hareket edebilen SoFi, ayrıca su geçirmeyen bir Nintendo kumandası ile de kontrol edilebiliyor. Çevre dostu olan SoFi, denizlere tehlike yaratabilecek herhangi bir atık madde bırakmıyor ve ses yaymıyor.

Araştırmacılar SoFi’nin farklı boyutlarını üretmek istiyorlar. Bu sayede deniz canlılarının hareketleri çok daha iyi gözlenebilecek.

Araştırmacılar ayrıca birden fazla SoFi’nin okyanuslardaki kirliliğin temizlenmesinde de görev yapabileceğini belirtiyorlar.

Gelin, SoFi’yi daha yakından tanıyalım:

Görsel: news.mit.edu

Related posts

Kullanıcılar Sağlık ve Fitness Uygulamalarını Ne Sıklıkta Kullanıyorlar?

Zehra Öney

Alibaba’nın Yüz Tanıma Teknolojisi ile Ödeme Hizmeti Çin’de KFC’lerde Kullanılmaya Başlandı

Zehra Öney

Artırılmış Gerçeklik 2022’de 3 Milyar Cihazda Kullanılacak

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi