Zehra Öney
Robot Teknolojisi Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

San Francisco’da Robotlarla Ürün ve Yemek Teslimatlarına Kısıtlama Getiriliyor

San Francisco’da Robotlarla Ürün ve Yemek Teslimatlarına Kısıtlama Getiriliyor

San Francisco’da test edilen robotlu teslimatlara kısıtlamalar yolda.

Günümüzde yemek ya da ürün siparişi verdiğimizde kurye görevlileri teslimatları yapıyor. Ancak örneğin Londra’da ve diğer şehirlerde “kurye robot”lar test ediliyor. Bu robotlar, sahip oldukları sensör ve robotlarla teslimatın yapılacağı noktaya kadar gidebiliyorlar. Ancak elbette ki, çeşitli sorunlar da var: Hırsızlık en çok öne çıkan endişelerin başında geliyor. Her ne kadar robot kuryeler bu tür saldırı durumlarında fotoğraf ve video kaydı yapma özelliğine sahip olsalar ve hırsız ya da hırsızların yakalanma süreçleri için delilleri kaydetseler de, yine de önemli ve çözülmesi gereken bir konu olarak öne çıkıyor.

Diğer konu ise bu robotların hangi yolları kullanacağı. Pek çok robot kurye, kaldırımları kullanıyor. Ancak bu da eleştirilere sebep olmuş durumda.

San Francisco ise bu tür bir tartışmanın tam ortasında kalmış durumda. Marble, şehirde, robot kuryeleri test ediyor. Starship ve Postmates de robotlarını test etmek istiyor. Ancak San Francisco’dan farklı bir kısıtlama haberi geldi.

BBC’nin haberine göre, artık, San Francisco’da startup şirketler robot kurye testlerini ancak şehirdeki “daha az kalabalık” alanlarda test etmek suretiyle izin alabilecekler.

San Francisco Süpervizörü Norman Yee, şehrin sokaklarının “robotlar için değil, insanlar için” olduğunu söylemişti ki, kendisi bu tür robotları yasaklamayı öneren ilk kişilerden biriydi.

Ek olarak Walk San Francisco isimli grup da teslimat robotlarının tamamen yasaklanması gerektiğini belirtiyor.

Bu tür robotlara karşı olanlar ise özellikle yaşlılar ve çocuklar için yaratacağı tehlike hakkında endişeli olan kişiler.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Görsel: mashable.com

Related posts

11 Yeni Film Vizyona Girdi | 24 Mayıs 2015

Zehra Öney

Google, Çin’de Yapay Zeka Araştırma Merkezi İnşa Ediyor

Zehra Öney

Uganda, Sosyal Medya Vergisi Tahsil Etmeye Başladı

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi