Zehra Öney
Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

Sanal Gerçeklik Ölüm Korkusunu Azaltmaya Yardımcı Olur mu?

Sanal Gerçeklik Ölüm Korkusunu Azaltmaya Yardımcı Olur mu?

Pek çok alanda kullanılan sanal gerçekliğin ölüm korkusu üzerindeki etkisi üzerine çalışmalar yapılıyor.

Sanal gerçeklik, son dönemin en çok öne çıkan teknolojilerinden biri. Başka bir gezegenin yüzeyini, okyanusların binlerce metre derinliğini, hatta fantastik dünyaları bile simüle edebilen sanal gerçeklik, pek çok alanda kullanıcılara yeni deneyimler yaşatıyor.

Sanal gerçeklik ile ilgili son derece önemli bir gelişme ise, geçtiğimiz günlerde gündeme geldi. Plos One’da yayınlanan ve Pierre Bourdin, Itxaso Barberia ve Ramon Oliva tarafından hazırlanan “A Virtual Out-of-Body Experience Reduces Fear of Death” adlı çalışmaya göre, sanal gerçeklik ölüm korkusunu azaltmak için de kullanılabilir.

Oculus Rift ile gerçekleştirilen “tam vücuda sahiplik illüzyonu”, on altışar kişilik iki grup halinde, toplam 32 kişilik bir katılımcı ile test edildi. Teste katılanların hepsi kadındı. Gruplardan biri kontrol grubuydu ve bu 16 kişiye herhangi bir simülasyon yapılmadı.

Araştırma için test grubundaki her katılımcının vücudu sanal olarak üretildi. Sanal gerçeklik başlığı ile bir ölüm deneyimi yaratıldı: Bu deneyimde katılımcı kendi vücudundan uzaklaştığını tecrübe ediyordu.

Araştırma sonucunda test grubundaki katılımcılar ölüm hakkında daha az kaygı duyduklarını belirttiler. Araştırmacı ekip, araştırmanın hala ilk evresinde olduklarını belirtiyor.

Araştırmanın tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Related posts

Akıllı Evler Yaşlı İnsanlara Yardımcı Olabilir mi?

Zehra Öney

Rakamlarla Chatbot Ekonomisi

Zehra Öney

Pazarlama Dünyasında Son Trendler Neler?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi