Zehra Öney
Mobil Pazarlama

Spotify Yıl Sonunda 100 Milyon Kullanıcıya Ulaşmayı Hedefliyor

Apple Music’in Haziran ayında kullanıma sunulmasının ve 3 aylık ücretsiz deneme sürecinin sonuna gelinmesinin ardından, müzik dinleme uygulamaları arasındaki rekabetin daha da kızışacağı bir döneme girdik diyebiliriz. Çünkü internetin yükselişinin ardından CD satışları sürekli düşerken, internetten şarkı alma alışkanlığı da yerini yavaş yavaş müzik uygulamalarına bırakıyor. Kullanıcılar şarkı başına 0.99 dolar ya da albüm için 9.99 ödemek yerine, aylık ücret ödeyerek pek çok şarkıyı ve albümü dinleme şansına kavuşuyor.

Müzik uygulamaları arasında en popüleri elbette ki Spotify. Şu an 20 milyonu ücretli olmak üzere toplamda 75 milyon kullanıcısı olan uygulama, yıl sonuna kadar 100 milyon üyeye ulaşmayı bekliyor.

3 ay önce kullanıma sunulan Apple Music’in açıklanan rakamlarına göre 15 milyon, ünlü şarkıcı Jay-Z’nin de sahibi olduğu Tidal’in 1 milyon üyesi bulunuyor.

Müzik uygulamalarının aynı zamanda sektörel etkisi de tartışılıyor. En son şarkıcı Taylor Swift, düşük telif ücretlerini gerekçe göstererek 1989 albümünü Spotify’da yayımlamamıştı. Apple Music’te albümünü yayınlayan Taylor Swift, Apple’ın ilk 3 aylık ücretsiz üyeliği sırasında şarkıcılara telif ödememe kararına karşılık da bir açık mektup yazmış ve Apple’dan telif ücretlerini ödemesini istemişti. Apple, Swift’in mektubundan sonra ücretsiz dönemde de telif ödeyeceğini duyurmuştu.

Related posts

O Bir Fenomen: Vine

Zehra Öney

Madonna Yeni Klibini Meerkat’te Yayınlayacak

Zehra Öney

Instagram Reklamlar İçin Facebook’un Altyapısını Kullanacak

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi