Zehra Öney
Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

Uzayda İlk Hangi Sektörler İş Yapacak?

Uzayda İlk Hangi Sektörler İş Yapacak?

Enerji, madencilik, taşımacılık, inşaat, konaklama ve emlak sektörleri, uzayda iş yapacak sektörler arasında yer alıyor.

İnsanlığın tarihi boyunca en gizemli konuların başında uzay geliyor. Yüzlerce yıl boyunca keşfedilmeyi bekleyen uzayı keşif serüvenimiz devam ediyor. Uzaya çıkışımız, ilk uzay yürüyüşü, Ay’a iniş derken insanlı uzay yolculuklarının yeni hedefinde Mars var: Bu alanda çeşitli programlar yürütülüyor ve artık sadece NASA bünyesinde değil, özel şirketler de uzay çalışmalarında yer almaya başladı.

Dünya Ekonomik Forumu’nun sitesinde yayınlanan ve Space Angels Yönetim Kurulu Başkanı Joe Landon ve Lüksemburg Başbakan Yardımcısı Etienne Schneider tarafından kaleme alınan makalede, uzayda ilk önce iş yapacak sektörlere yer veriliyor. Gelin bu sektörlere biraz daha yakından bakalım:

Enerji

Enerji, günümüz dünyasının en büyük sektörü: 8,4 trilyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olan enerji sektörü, yıllık olarak %4,1 oranında büyümesini sürdürüyor.

Enerji sektörü, başta roket yakıtları olmak üzere uzay araştırmaları ve uzay programlarının en önemli bileşenlerinden birini oluşturuyor.

Madencilik

Madencilik sektörünün büyüklüğü geçtiğimiz yıllarda düşüş eğiliminde olsa da, uzay araştırmalarında özellikle büyük öneme sahip. 2010 yılında dünyada 1,6 trilyon dolar bir büyüklüğü olan madencilik sektörü, 2016 yılında 714 milyar dolarlık büyüklüğe gerilemişti. Ancak uzay çalışmaları sebebiyle madencilik hızla gelişebilir. Çünkü asteroitler ve bilhassa Ay’dan uzay kaynakları çıkarılabilir.

Taşımacılık

Jeff Bezos (Blue Origin), Elon Musk (SpaceX), Richard Branson (Virgin Galactic) ve Tory Bruno (United Launch Alliance) uzay taşımacılığı alanında çalışmalarını sürdürüyorlar. Çünkü başta su ve yiyecek olmak üzere uzay araştırmaları ve projelerinin yanı sıra, Mars’ta kurulması planlanan “koloni”lere insan ve malzeme taşımacılığı, gelecek yılların en önemli iş kollarından biri olacak.

İnşaat

Günümüzde inşaat sektörü büyüklük alanında enerji sektörüyle yarışabilecek düzeye geldi. Uzay çalışmalarında kullanılan “inşaat” yöntemleri dünyadakilere pek benzemese de inşaat sektörü uzayda da büyük bir değer yaratacak.

Konaklama ve Emlak

Makaleye göre, uzaydaki insan mevcudiyeti önümüzdeki 10 yıl içinde hızlı bir şekilde değişecek. Çünkü özel şirketler astronotların yanı sıra yüksek gelire sahip “turistlere” uzayda alan kiralayacaklar.

Related posts

Vizyonda 8 Yeni Film Var | 21.06.2015

Zehra Öney

İş Hayatında E-postalarda Kullanılan En Rahatsız Edici İfadeler Hangileri?

Zehra Öney

Disney, Üyelik Bazlı Video Platformu Disney+’yı Tanıttı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi