Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Yapay Zeka, Mahkeme Salonlarında Yalan İfadeleri Tespit Edebilir

Yapay Zeka, Mahkeme Salonlarında Yalan İfadeleri Tespit Edebilir

Araştırmalara göre yapay zeka, ortalama insanlara kıyasla, yalanları daha iyi tespit ediyor.

Pek çok farklı alanda kullanılan yapay zeka teknolojisi, yakın gelecekte mahkeme salonlarında da kullanılabilir. Futurism’de yayınlanan habere göre, Maryland Üniversitesindeki araştırmacılar, mahkeme salonlarındaki yalanları ve aldatmacaları tespit etmek için Aldatma Analizi ve Muhakeme Motoru (Deception Analysis and Reasoning Engine – DARE) isimli bir sistem geliştirdiler. Bu sistem sayesinde duruşma videolarındaki yalanlar, insan gücüne gerek kalmadan tespit edilebiliyor.

Sistemin geliştirilme aşamasında ilk olarak, yapay zekaya, insanların mikro ifadelerini araştırma ve bunları sınıflandırma “öğretildi.” Bu sayede yapay zeka, öne çıkan dudak ya da çatılmış kaş gibi ifadeleri öğrenmenin yanı sıra, ses biçimlerini ortaya çıkarmak için ses frekansını da analiz ederek bir insanın yalan söyleyip söylemediğini belirleyebiliyor. Pek çok kez test edilen özellik için oyuncularla da çalışıldı.

Sistemin doğru tahmin oranı 0,877 iken, insanların mikro ifadelerinin bilgi notları ile birleştirildiğinde 0,922’ye yükseliyor. Ortalama bir insan ise 0,58 oranında doğru tahminde bulunabiliyor.

Maryland Üniversitesindeki Otomasyon Araştırmaları Merkezi’nin Başkanı Larry Davis, araştırmanın ayrıca bağımsız değerlendirmeden geçmesinin gerektiğini de belirtti.

Related posts

Nokia Film Çekenler İçin Sanal Gerçeklik Kamerası Ozo’yu Tanıttı

Zehra Öney

Apple CEO’su Tim Cook: “Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklikten Daha Büyük Olacak”

Zehra Öney

İtfaiyecilerin Yoğun Dumanda Artırılmış Gerçeklik ile Daha İyi Görmelerini Sağlayan Başlık

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi