Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Yapay Zeka Tarafından Başka Bir Yapay Zeka Geliştirildi

Yapay Zeka Tarafından Başka Bir Yapay Zeka Geliştirildi

Google bünyesinde geliştirilen yapay zeka, başka bir yapay zeka geliştirdi.

Başlık karmaşık gelmiş olabilir. Ancak teknoloji dünyasındaki yenilikler giderek hayal bile edemeyeceğimiz noktalara doğru ilerlemeye başlıyor. The AutoML projesi, makine öğrenim model tasarlama süreçlerini daha erişilebilir kılmak için Google bünyesinde Mayıs ayında başlatılmıştı. O zamanlarda proje hakkında “Bizim yaklaşımımızda (…), kontrol eden bir sinir ağı, bir “çocuk” model yapı sunabilir ki bu, özel bir görevde kalite için eğitilebilir ya da değerlendirilebilir.” cümleleri kullanılmıştı.

Kasım ayında ise beklenen gelişme oldu: The Independent tarafından yayınlanan habere göre, AutoML planları, NASNet olarak isimlendirilen “çocuk” yapay zekasını yaratmak için kullanıldı. NASNet isimli yapay zeka, objeleri tanımak için tasarlandı; sonuç ise çarpıcıydı: NASNet, insanlar tarafından geliştirilen ve akademik yarışmalarda kullanılan yapay zekalardan çok daha iyi bir performans sergiledi.

Google, NASNet’i, görüntü sınıflandırma veri tabanı ImageNet’te ve obje tanıma veri tabanı COCO’da kullandı.

ImageNet’te, NASNet’in tahminlerinin doğruluk yüzdesi %82,7’ydi: Ki bu, daha önce yayınlanan tüm sonuçlardan %1,2 daha iyi performans demekti.

COCO’da ise, NASNet, %43,1 oranına ulaşarak, daha önce yayınlanan sonuçlardan %4 daha iyi performans gösterdi.

Yapay zekanın yapay zeka geliştirdiği teknoloji dünyasının bir sonraki heyecan verici adımı ne olacak, hep birlikte göreceğiz.

Related posts

Samsung Galaxy Fold Resmen Tanıtıldı

Zehra Öney

Global Giyilebilir Cihaz Pazarı Bu Sene Nasıl Olacak?

Zehra Öney

“Akıllı” Mikroskoplar Sahnede: Harvard Üniversitesinde Yapay Zeka Mikroskopta Kullanıldı

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi