Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Yüksek Teknolojiyle Bitki Yetiştirmek

Yüksek Teknolojiyle Bitki Yetiştirmek

Bristol’da bir start-up, iç mekanlarda yüksek teknolojiyle bitki yetiştirmenin çözümünü bulmuşa benziyor.

Salata malzemelerimizi mağazalardan almak kadar evde yetiştirmek de mümkün. Bu sebeple her yıl daha çok sayıda insan, evinde saksı içerisinde bu tür bitkiler yetiştiriyor. Peki bu bitkileri yüksek teknolojiyle yetiştirmek mümkün mü?

Bristol’da kurulan Lettus Grow isimli şirket, aeroponics (havada bitki yetiştirme) yöntemiyle biyoteknolojiyi inovatif bir şekilde kullanarak bu soruya evet yanıtı veriyor. BBC tarafından yayınlanan habere göre, şirket, geliştirdiği projesiyle 100.000 Euro’luk bir ödül almayı başardı. Çevre projeleri geliştiren şirketleri ödüllendiren Postcode Lottery Green Challenge ödülünü alan şirketin kapalı mekanda bitki yetiştirme sistemi şu şekilde çalışıyor:

Toprak olmadan bitki yetiştirilen bu sistemde, spreyleme yöntemiyle sulama yapılıyor. Bu sayede klasik bitki yetiştirme süreçlerine göre %95 oranında daha az su kullanılıyor.

Kapalı bir mekanda bitki yetiştirildiği için, kullanılan ışık da son derece önemli. Sistemde yer alan ışıklar, bitkilerin fotosentez yapmalarını ve enerji depolamalarını sağlıyor.

Bitkilerin yer aldığı destek yapısı, bitkilerin büyümelerine yardımcı oluyor.

En alt kısımda yer alan kapalı bölmedeki bölümde ise bitkilerin köklerinin beslenmesi için besin ve su, spreyleme yöntemiyle köklere ulaşıyor.

Görseller: LettUs Grow / Twitter

Yüksek Teknolojiyle Bitki Yetiştirmek

Görseller: LettUs Grow / Twitter

Related posts

2018’e Kadar E-Kitap Satışları Basılı Yayınları Geçecek

Zehra Öney

Sony’nin SmartEyeglass’ı Ön Siparişe Çıktı

Zehra Öney

Black Friday’deki Online Satış Tutarı Ne Kadar Oldu?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi