Zehra Öney
Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

Yüz Tanıma Teknolojisi Singapur Changi Havalimanında Kullanılacak

Yüz Tanıma Teknolojisi Singapur Changi Havalimanında Kullanılacak

Singapur’daki Changi Havalimanında yüz tanıma teknolojisi kullanılacak.

Yüz tanıma teknolojisi günümüzde şehirlerde ve pek çok farklı perakendecide kullanılıyor. Özellikle Çin’de örneğin KFC’lerde yüz tanıma teknolojisi ile ödeme yapmak mümkün. Ayrıca bu teknoloji sayesinde 60.000 kişilik bir stadyumda dahi suçlular tespit edilebiliyor.

Yüz tanıma teknolojisi alanındaki en yeni projelerden biri de Singapur’dan geldi. BBC tarafından yayınlanan habere göre, ülkenin en önemli havalimanı olan Changi Havalimanında yüz tanıma teknolojisi kullanılacak.

1981 yılında kullanıma açılan Changi Havalimanı, dünyanın en çok ödül alan havalimanı olarak biliniyor ve 2017’de 62 milyondan fazla yolcuya hizmet vermişti.

Havalimanında kullanılacak olan teknolojinin pasaport kontrollerinin yerini alması planlanıyor. Gidiş bölümünde bagaj alanında bagajını verirken yolcuların fotoğrafı çekilecek ve bu fotoğraf pasaportlarındaki fotoğraf ile karşılaştırılacak. Benzer şekilde ikinci bir fotoğraf da kontrol noktasından geçerken çekilecek ve uçağa binişte yolcuların kimliklerinin tespit edilmesinde kullanılacak.

Havalimanlarındaki en önemli sorunlardan biri de, uçağa zamanında gelmeyen yolcular. Havalimanı yetkilileri bu sorunu da yüz tanıma teknolojisi ile aşmayı planlıyorlar: Hava yolu şirketlerinin de izniyle, uçakta hangi yolcuların olup olmadığı çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tespit edilebilecek ve uçağa binmeyen yolculara “son çağrı”lar yapılabilecek.

Related posts

Sosyal Medya Vergisi Ugandalı İnternet Kullanıcı Sayısının 5 Milyon Azalmasına Sebep Oldu

Zehra Öney

Twitter, ABD Ara Seçimlerini Manipüle Etmeye Çalışan 10.000 “Bot”u Sildi

Zehra Öney

E-Ticaret, M-Ticaret’ten Sonra Sıra VR-Ticaret’te

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi