Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Yüz Tanıma Teknolojisiyle, 60.000 Kişilik Konser Sırasında Bir Kişi Gözaltına Alındı

Yüz Tanıma Teknolojisiyle, 60.000 Kişilik Konser Sırasında Bir Kişi Gözaltına Alındı

Çin’deki yüz tanıma teknolojisi sayesinde 60.000 kişilik pop konseri sırasında bir kişi yakalandı.

Yüz tanıma teknolojisinin kullanım alanı giderek artıyor. Örneğin Alibaba’nın yüz tanıma teknolojisi, Çin’de KFC’lerde kullanılmaya başlanmış; İngiltere’de ise 2 süpermarkette yüz tanıma teknolojisi ile kimlik belirleme ve ödeme yapma teknolojisi test edilmeye başlanmıştı.

Yüz tanıma teknolojisini etkin bir şekilde kullanan ülkeler arasında yer alan Çin, yaklaşık olarak 170 milyon güvenlik kamerasına ev sahipliği yapıyor ve önümüzdeki 3 yıl içerisinde 400 milyon yeni güvenlik kamerasının da kurulumunun yapılması planlanıyor.

Yüz tanıma teknolojisinin etkili bir kullanımının son örneği yine Çin’den geldi. BBC tarafından yayınlanan habere göre, kimliği açıklanmayan, sadece Bay Ao olarak isimlendirilen kişi, polis tarafından 60.000 kişilik bir pop konseri sırasında yakalandı.

Çin’in ünlü pop şarkıcısı Jacky Cheung’un Nanchang’da düzenlenen konserine katılmak için eşiyle birlikte Zhangshu’dan yola çıkan Bay Ao, konser mekanının girişinde bulunan turnikelerden geçerken yüz tanıma teknolojisini kullanan kameralar tarafından tespit edildi. Konseri izlemek için yerine oturduğu sırada polis tarafından gözaltına alınan Bay Ao’nun bunu beklemediği ve bu sebeple “şok geçirdiği” belirtildi. Bay Ao’nun ekonomik suçlar sebebiyle arandığı, polis tarafından basınla paylaşıldı.

Related posts

BlackBerry’nin Android İşletim Sistemli Telefonunun Görüntüsü Sızdı

Zehra Öney

Apple Music Android’e Geldi

Zehra Öney

Apple Pay 2016’da Çin’de Kullanıma Sunulacak

Zehra Öney

4 comments

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi