Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

2020’ye Kadar Kaç Milyar Kişi Mobil Bankacılık Kullanacak?

2020’ye Kadar Kaç Milyar Kişi Mobil Bankacılık Kullanacak?

Mobil bankacılık Türkiye dahil pek çok ülkede büyümesini sürdürüyor. Türkiye’de mobil bankacılık kullanıcı sayısı Haziran 2016 itibarı ile 25 milyona ulaştı.

Türkiye’de internet bankacılığı kullanan kişi sayısı 50 milyon 64 bine ulaşırken Haziran 2016 itibarı ile mobil bankacılık kullanıcı sayısı ise 25 milyona ulaştı.

Türkiye Bankalar Birliği’nin hazırladığı rapora göre Nisan-Haziran 2016 arasını kapsayan 3 aylık dönemde mobil bankacılık ile gerçekleştirilen 7 milyon adet yatırım işleminin hacmi 62,4 milyar TL’ye ulaşırken finansal işlemlerin toplam adedi 118 milyondan fazla. İşlemlerin toplam hacmi 234 milyar TL’yi geçmiş durumda.

Dünya geneline baktığımızda ise mobil bankacılığı kullanan kişi sayısının 2020’ye kadar 2 milyar kişiye ulaşması bekleniyor. Juniper Research’ün hazırladığı rapora göre bankaların mobil uygulamalarının büyüme grafiği 2020’ye dek devam edecek. Bankalar ise teknolojik gelişmelere paralel olarak kullanıcıların spesifik ihtiyaçlarına ve deneyimlerine göre daha iyi hedeflenmiş ve daha çok ilgili seçenekler sunmaya devam edecek. Bunun en önemli sebeplerinden biri olarak da bankaların diğer marka ve şirketlere göre mobil teknolojiye daha fazla teknoloji yatırımı yapması gösteriliyor.

Mobil bankacılık alanında akıllı telefon ve tabletlere ek olarak giyilebilir cihazlardan da işlem yapılması, finans sektörünün yeni teknolojilere ne kadar hızlı adapte olabildiğinin de bir göstergesi.

Related posts

Blippar ve Pepsi “Pek Yakında” ile Digital Impact Ödülü Kazandı

Zehra Öney

Samsung İkinci Çeyrekte Mobilden 2,76 Milyar Dolar Kar Elde Etti

Zehra Öney

Kablosuz Şarj Konusunda “Sınırlar” Kalkıyor

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi