Zehra Öney
Sosyal Yaşam

Çin’den Genç Kullanıcıların Oyun Bağımlılığıyla Mücadelede Radikal Bir Adım

Çin’den Genç Kullanıcıların Oyun Bağımlılığıyla Mücadelede Radikal Bir Adım

Çin’deki oyun bağımlılığıyla mücadelede yeni bir adım atıldı.

Oyun bağımlılığı, günümüzün önemli sayılabilecek sorunları arasında yer alıyor: Kullanıcıların günlük yaşamlarını etkileyecek noktaya ulaşabilen oyun bağımlılığı konusunda sağlık örgütleri de önemli adımlar atmışlardı. Örneğin Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO) oyun bağımlılığını “rahatsızlık” sınıfına alacağını duyurmuştu.

Oyun bağımlılığı, Çin için de önemli bir sorun ve ülkede özellikle de yaşı küçük olan kullanıcıların tespiti ve oyun bağımlılıkları ile mücadele önemli ve radikal bir adım atıldı.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Çin’in teknoloji devi olan Tencent, bundan böyle Honour of Kings oyunu için kullanıcıların yaşına göre sınırlamalar getirecek.

Çıkış noktasını Çin’in tarihi figürlerinden alan ve oyuncuların, seçtikleri karakter ile savaştıkları Honour of Kings, uluslararası platformlarda Arena of Valor olarak da biliniyor. Mobil platformda milyonlarca üyeye sahip olan oyunun özellikle Çin’de önemli sayıda “bağımlısı” bulunuyor.

Özellikle yaşı küçük olan kullanıcıların oyun bağımlılığıyla mücadele etmek için Tencent, Eylül ayının ortasından itibaren kullanıcıların oyuna gerçek isimleriyle kaydolmalarını sağlayacak sistemi kullanıma alacak: Bu sistem, aynı zamanda ülkenin güvenlik veri tabanıyla ilişkili çalışacak.

Bu sayede kimliği belirlenen kullanıcıların yaşlarına göre oyun oynamaları sağlanacak: 12 yaşından küçük oyuncuların oyunu günde sadece 1 saat, 13-18 yaş aralığındaki kullanıcıların da oyunu sadece günde 2 saat oynamalarına “izin verilecek.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Related posts

Vizyonda 6 Yeni Film Var | 9 Ağustos 2015

Zehra Öney

Nintendo, En Eski Oyunlarından İkisini Yeniden Yayınlıyor

Zehra Öney

Mark Zuckerberg Temsilciler Meclisinde İfade Verecek

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi