Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Daha Gerçekçi Oyunlara Doğru: Yapay Zeka, Nasıl Basketbol Topu Süreceğini Öğrendi

Daha Gerçekçi Oyunlara Doğru: Yapay Zeka, Nasıl Basketbol Topu Süreceğini Öğrendi

Yapay zeka alanındaki gelişmeler daha gerçekçi oyunların ortaya çıkmasını sağlayacak.

Yapay zeka alanındaki gelişmeler hız kesmeden bizi şaşırtmaya devam ediyor: Pek çok farklı alanda kullanılan yapay zeka teknolojisiyle ilgili oldukça önemli bir gelişme de Amerika’dan geldi.

Carnegie Mellon Üniversitesi ve DeepMotion Inc. tarafından birlikte geliştirilen proje kapsamında, yapay zeka, basketbol topunu nasıl süreceğini öğrendi.

Carnegie Üniversitesinin web sitesinde yayınlanan habere göre, derin takviye öğrenimi (deep reinforcement learning) yoluyla milyonlarca kez tekrar yapan yapay zeka sayesinde gelecekteki oyunlarda çok daha gerçekçi bir oyun oynama deneyimi sunulacak.

Fizik kurallarını temel alan ve gerçek zamanlı bir şekilde, deneyime dayalı top süren animasyon karakterleri kontrol etme yöntemi, deneme ve hatayı temel alıyor: Yapay zeka, denemesini yaptıktan sonra eğer hata ile karşılaşırsa o hareketi “öğrenene” kadar tekrarlıyor. Basketbol topunu sürme konusunda deneme ve hata yöntemiyle tecrübe kazanan yapay zeka sayesinde oyuncular, bacaklarının arasında, arkalarında ve çapraz şekilde top sürebilecekler.

Yapay zekanın basketbol topunu nasıl sürdüğünü merak ediyorsanız bu videoyu izleyebilirsiniz:

Görsel: cmu.edu

Related posts

Dünyanın İlk 3 Boyutlu Yazıcıyla “Yazılan” Evinde Yaşayan Çiftle Tanışın

Zehra Öney

BMW Sürücüsüz Motosiklet Geliştirdi

Zehra Öney

Yapay Zeka, Mahkeme Salonlarında Yalan İfadeleri Tespit Edebilir

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi