Zehra Öney
Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

Disney İlk Sanal Gerçeklik Kısa Filminin Prömiyerini Yapacak

Disney İlk Sanal Gerçeklik Kısa Filminin Prömiyerini Yapacak

Disney’in sanal gerçeklik alanındaki çalışmaları devam ediyor.

Sanal gerçeklik günümüz teknolojisinin önemli bir alanı. Pek çok şirket hem geliştirdikleri yazılımlarla hem de sanal gerçeklik başlıklarıyla bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. En büyük film stüdyolarından biri olan Disney de bu alanda çalışmalar yürütüyor: Örneğin geçtiğimiz sene, En İyi Animasyon Film Oscar’ını kazanan Coco filmi için bir sanal gerçeklik çalışması yapmıştı.

Disney ilk kısa sanal gerçeklik filmini de çekti: Vancouver’da Ağustos ayında düzenlenecek olan SIGGRAPH 2018 (Special Interest Group on Computer Graphics and Interactive Techniques) kapsamında gösterilecek olan Cycles’ın yönetmeni Jeff Gipson.

Frozen, Big Hero 6, Moana gibi ödüllü animasyon filmlerinde ışık sanatçısı olarak çalışan Gipson’ın ilk yönetmenlik denemesi olan Cycles, bir yuva yaratmanın anlamını merkeze alarak, kendi yolunu çizmeye çalışan aile üyelerinin yaşamlarındaki iniş çıkışlara odaklanıyor.

Yapımı dört ay süren ve 50 kişinin katkıda bulunduğu film, Disney’in sanal gerçeklik alanındaki ilk işi olması dolayısıyla son derece önemli bir yere sahip. Disney sanal gerçeklik alanındaki film projelerine hız kazandıracak mı hep birlikte göreceğiz.

Görsel: Disney Animation Studios

Related posts

Dünyanın İlk Katlanabilir Telefonu: FlexPai

Zehra Öney

Artırılmış Gerçeklik MoMA’yı Ele Geçirdi

Zehra Öney

California’da Kolay Şifrelerin Kullanımı Yasaklanıyor

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi