Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Massive Attack’ın Albümü DNA’ya Kaydedildi

Massive Attack’ın Albümü DNA’ya Kaydedildi

İngiliz müzik grubu Massive Attack’ın 1998’de çıkan Mezzanine albümü DNA’ya kaydedildi.

Daha önce, verilerin DNA formunda kaydedilmesine dair bir yazıyı sizinle paylaşmıştım. Verilerin DNA’ya kaydedilmesi oldukça karmaşık ve pahalı bir süreç olmasına rağmen bu alanda pek çok kurum çalışmalarını sürdürüyor. DNA kullanımı üzerindeki çalışmaların yoğunlaşmasının önemli bir sebebi, verilerin kalıcı olarak kaydediliyor olması. Diğer sebebi ise DNA’ya moleküler düzeyde kaydedilen verilerin çok az yer kaplaması: Şu anda internetteki tüm veriyi DNA’ya kaydetsek kaplayacağı alan bir ayakkabı kutusu kadar olurdu.

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsünde (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) görev yapan bilim insanları da verilerin DNA’ya kaydedilmesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Futurism’de yayınlanan habere göre bilim insanları ünlü İngiliz grup Massive Attack’ın 1998’de çıkan albümü Mezzanine’i DNA’ya kaydetmeyi başardılar.

Verilerin DNA’ya kaydedilme sürecinde ilk olarak verinin okunmasını sağlayan ve 0 ile 1’den oluşan binary kod (ikili kod), DNA’yı oluşturan baz bileşenlere (adenin, timin, guanin ve sitozin) dönüştürülüyor. Bu dönüşümden sonra DNA molekülleri laboratuvar ortamında sentezleniyor ki sürecin de en karmaşık bölümünü burası oluşturuyor. Sentezlenen DNA moleküllerinin üzerine binary koddan dönüştürülen DNA kodu “yazılıyor”. Daha sonra dehidre edilen DNA, uygun koşullarda saklandığında üzerine yazılan veri kalıcı olarak saklanıyor.

Görsel: Massive Attack / Colourbox / Caroline Laville

Related posts

Facebook ve Uber İş Birliği Yaptı: Artık Messenger Uygulamasından Taksi Çağırılabilecek

Zehra Öney

HoloLens’e Ait Detaylar Belirginleşmeye Başladı

Zehra Öney

Wise TV’de Yayınlanan Röportajım

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi