Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Müzik Dinleme Uygulamalarında İbre Kimden Yana?

Müzik Dinleme Uygulamalarında İbre Kimden Yana?

Müzik dünyası internet sonrası çok çarpıcı dönüşümler geçirdi. Müzik CD ve kaset satışları hızlı bir şekilde düşerken internetten indirilen korsan içerikler müzik dünyası için bir kabusa dönüştü. iTunes, Amazon gibi servislerden yasal yolla şarkı/albüm satın alma da yerini yavaş yavaş yasal olarak müzik dinlemeye bırakıyor. 2005’te İsveç’te bir apartman dairesinde kurulan Spotify 2009’da Amerika’da hizmet vermeye başladıktan sonra hızlıca büyüdü. 2011 yılında ilk kez 1 milyon ücretli üye sayısını aşan servisin başarısı, rekabeti de beraberinde getirdi.

2015 yılında kullanıma sunulan Apple Music, 8 aylık bir gecikme ile Türkiye’de hizmete başlamıştı. Kısa sürede üye sayısını artıran Apple Music’in Spotify karşısındaki durumu Business Insider’da yayınlandı.

Habere göre 2015’in başlarında yaklaşık 20 milyon üyeye sahip olan Spotify, çok hızlı bir şekilde büyüyerek 60 milyon üyeye ulaştı. 2,5 yılda üye sayısını 3 kattan fazla artıran Spotify’ın başarısı müzik sektörü için de son derece önemli, çünkü şarkıcı ve gruplar Spotify’dan gelir elde ediyor.

Habere göre Apple Music’in üye sayısı 27 milyon seviyesinde.

Siz hangi müzik dinleme uygulamasını tercih ediyorsunuz?

Related posts

Geleceğin Otel Odası Marriott, Samsung ve Legrand ile İş Birliğinde Geliştiriliyor

Zehra Öney

Twitter Periscope’u Kullanıma Sundu

Zehra Öney

En Narsisistik Mobil Uygulama Hangisi?

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi