Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Pizza Yapan Robotla Tanışın

Pizza Yapan Robotla Tanışın

Robot teknolojisinde yenilikler bitmiyor.

Robotlar günümüzde pek çok görev yapıyor. Şu an pek çoğu yaygın bir kullanıma sahip olmasa da Ikea sandalyesinin montajını yapabilen, çöp toplayan, çilek toplayan, hamburger pişiren ve barda kokteyl hazırlayan robotlara dair haberleri sizlerle paylaşmıştım.

Yeni bir robot haberi ise Fransa’dan geldi, üstelik bu robot pizza yapabiliyor.

Euronews tarafından yayınlanan habere göre, Fransız start-up şirketi Ekim, geliştirdiği pizza robotunu tanıttı.

Üç farklı koluyla aynı anda farklı işleri yapabilen robot, bu sayede her 30 saniyede bir pizza hazırlayabiliyor, yani saatte 120 adede kadar pizza hazırlaması mümkün. Ortalama bir insan ise saatte sadece 40 adet pizza hazırlayabiliyormuş.

Şirket, pizza robotunu, çok yoğun hizmet veren yerler için dünya çapında kullanıma sunmayı planlıyor: Çünkü şirketin CEO’su Philippe Goldman’a göre, insanların öğle yemeği için zamanları kısıtlı olduğundan; ya zamandan ya da yemeğin kalitesinden feragat etmeleri gerektiğini belirtiyor. Ancak pizza robotu sayesinde insanlara kısa sürede iyi pizzalar sunulduğunu da ekliyor.

Elbette ki pizza yapan robotun kimi noktalarda insanlardan yardım alması gerekiyor. Hamurun iyi olup olmadığının, malzemelerin taze olup olmadığının kontrolünün yapılması lazım. Ancak geri kalan her şeyi robot yapabiliyor: Pizzanın sosunu sürüyor, fırına atıyor, karton kutuya koyuyor ve hatta dilimliyor!

Görsel: REUTERS

Related posts

Blippar ve Pepsi “Pek Yakında” ile Digital Impact Ödülü Kazandı

Zehra Öney

Belmont, Bill Gates’in Akıllı Şehri Olacak

Zehra Öney

Yapay Zeka “Doktor” Olabilir mi?

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi