Zehra Öney
Kripto Para

Rusya, Kripto Para Konusunda Atağa Geçti, Devasa Bir “Maden” İnşa Ediyor

Rusya, Kripto Para Konusunda Atağa Geçti, Devasa Bir “Maden” İnşa Ediyor

Kripto para konusunda son aylarda büyük yatırımlar yapılıyor.

Teknoloji alanında 2017’nin en önemli konularının başında Bitcoin’in değerinin binlerce doların üzerine çıkması yer alıyor, hiç şüphesiz. 2017’nin başında 1000 dolar değerinde olan Bitcoin’in 7000 dolar seviyelerine çıkması, tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Ülkeler bazında da kripto para konusunda gelişmeler yaşanmıştı: Örneğin Estonya, kendi dijital para birimi “Estcoin”i hayata geçirmek istediğini duyurmuştu.

Bitcoin ve diğer kripto paraların üretilmesi için “madencilik” (mining) yapılması gerekiyor. Madencilik, bilgisayar gücünü kullanarak bir nevi kayıt tutma işlemi olarak tanımlanıyor. Madenciler, blok olarak adlandırılan her yeni işlem grubunu sürekli bir biçimde doğrulayarak ve yeni işlem yayınlarını toplayarak blok zincirinin (blockchain) tutarlı, eksiksiz ve değiştirilemez olmasını sağlıyorlar. Bu sayede örneğin Bitcoin sisteminde ortalama her 10 dakikada bir ortaya çıkan her yeni blok ile birlikte Bitcoin de üretiliyor. Örneğin başlangıç (genesis) blok üretimi sırasında ödül 50 Bitcoin’di. Bu tür ödül Bitcoin’lerin sayısı zamanla azalıyor.

Rusya ise kripto para madenciliğinde yeni bir atağa başladı: Rusya Madencilik Merkezi (Russia Mining Center) olarak isimlendirilen merkez, eski bir Sovyet araba fabrikasında kuruldu. 9000 metrekarelik bir alana yayılan fabrika, artık Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İnternet Ombudsmanı Dmitry Marinichev tarafından hayata geçirildi.

2014 yılında internet şirketleri ve devlet arasında bağ kurma amacıyla tasarlanan göreve getirilen Merinichev, Rusya Madencilik Merkezi’ni inşa etmeye başladı. CNN’in haberine göre kendisi ve ortakları tarafından 10 milyon dolar yatırım yapılarak hayata geçirilen merkezde binlerce bilgisayar Bitcoin ve Ethereum madenciliği yapıyor. Ek olarak merkez, 43 milyon dolarlık “coin arzı” gerçekleştirdi.

Bununla birlikte merkez, daha da büyümeyi amaçlıyor: Bu yılın sonuna kadar halihazırdaki maden bilgisayarlarının 5 katı kadar bilgisayar daha merkeze eklenecek.

Merkezde ayrıca kripto para madenciliği için optimize edilmiş bilgisayarlar da üretiliyor ve üretilen bu bilgisayarlar merkezin yanı sıra diğer madencilere de satılıyor.

Related posts

Bitcoin’in 2017’deki Yükselişi Manipülasyon muydu?

Zehra Öney

Venezuela, Kripto Parasını Kullanıma Sunmaya Hazırlanıyor

Zehra Öney

Samsung, Blockchain ve Yapay Zeka Altyapısına Sahip Finans Platformu Kuruyor

Zehra Öney

2 comments

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi