Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Mobil ve Dijital Teknolojiler Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

Rusya’daki Tretyakov Galerisinde Sanatçılar Sanal Gerçeklik ile Keşfediliyor

Tretyakov Galerisinde sanal gerçeklik sayesinde iki ünlü sanatçının stüdyolarını keşfetmek mümkün.

Müzelerde sanal ve artırılmış gerçeklik kullanımı yaygınlaşmaya devam ediyor.

Örneğin ABD’de Washington DC’de bulunan Smithsonian Doğa Tarihi Ulusal Müzesi, ziyaretçilerine artırılmış gerçeklik deneyimi sunarken, New York’ta bulunan ve dünyanın en önemli modern sanat müzelerinden olan MoMA’da da artırılmış gerçeklik çalışmaları yapılmıştı.

1856’da Moskova, Rusya’da kurulan Tretyakov Galerisi ise, yıllık yaklaşık 1,5 milyon ziyaretçi sayısıyla Rusya’nın en çok ziyaret edilen 3. sanat müzesi durumunda. BBC tarafından yayınlanan habere göre, Tretyakov Galerisinde sanal gerçeklik sayesinde ziyaretçilere iki önemli sanatçının stüdyolarını keşfetme fırsatı sunuluyor.

Hollandalı VRTech Group ile yapılan iş birliği kapsamında hayata geçirilen projde, iki Rus avangart sanatçının stüdyolarını sanal gerçeklik başlığı ile keşfetmek mümkün hale geldi.

1962’de yaşamını yitiren Natalia Goncharova’nın stüdyosunda, ziyaretçiler masadaki eşyaları düzenleyebiliyor ve tasarımlara renk ekleyebiliyorlar.

1935’te yaşamını yitiren Kazimir Malevich’in stüdyosunda kullanıcılar, çeşitli eşyaları tuvale fırlatabiliyor ve eşyaları, sanatçının alametifarikası olan renkli şekillere dönüştürebiliyorlar.

Görsel: vrtech.global

Related posts

Microsoft Deniz Altında Veri Merkezi Kurdu

Zehra Öney

Yapay Zeka, Mahkeme Salonlarında Yalan İfadeleri Tespit Edebilir

Zehra Öney

Artık Sır Değil: Apple’ın Sürücüsüz Aracı Kazayla Ortaya Çıktı

Zehra Öney

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi