Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Sokak Müzisyenleri Temassız Ödeme Kabul Ediyorlar

Sokak Müzisyenleri Temassız Ödeme Kabul Ediyorlar

Londra’da dünyada ilk kez sokak müzisyenlerine temassız olarak para vermek mümkün.

Şehirlerin pek çok noktasında sokak müzisyenleri ile karşılaşıyoruz: Kimi zaman bir metro istasyonunda, kimi zaman işlek bir caddede, kimi zaman vapurda ve daha pek çok yerde. Gelişen teknoloji, sokak müzisyenleri için de önemli bir yeniliğin hayata geçirilmesini sağladı: Artık yanınızda bozukluk yoksa temassız ödeme ile sokak müzisyenlerine para vermek mümkün.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, dünyada ilk kez Londra’da sokak müzisyenlerine temassız ödeme ile para verme özelliği kullanıma sunuldu.

2010 yılında Stockholm’de kurulan mobil ödeme şirketi iZettle, PayPal tarafından 2,2 milyar dolara satın alınmıştı. iZettle ile iş birliği kapsamında geliştirilen proje doğrultusunda şehirdeki sokak müzisyenlerinin tamamı için temassız ödeme sistemi kurulacak.

Birkaç haftadır test edilen sistem hakkında sokak müzisyeni Charlotte Campbell, mobil ödeme özelliğinin ardından katkıların “önemli ölçüde” arttığını belirtiyor.

Bir akıllı telefon ya da diğer akıllı cihazlara takılarak kullanılan sistem sayesinde yoldan geçen insanların aynı bağışı yapmaları sağlanıyor. Örneğin Charlotte Campbell, her bağış için 2 Pound’luk bir meblağ belirlemiş durumda. İnsanlar kredi ya da banka kartlarını veya cep telefonlarını temassız ödeme noktasına yaklaştırdıklarında bağışlarını yapabiliyorlar.

Görsel: trendinghits.xyz

Related posts

Uber Ocak’tan İtibaren Fransa’da Yasaklanacak

Zehra Öney

Facebook, Mesajlaşma Özelliğini Mobil Uygulamasından Sonra Mobil Sitesinden de Kaldırıyor

Zehra Öney

Pinterest’ten iOS Uygulamalarını İndirmek Artık Mümkün

Zehra Öney

1 comment

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi