Zehra Öney
Sosyal Medya Sosyal Yaşam

Weibo, Kullanıcılarından Gerçek İsimlerini İstiyor

Weibo, Kullanıcılarından Gerçek İsimlerini İstiyor

Çin’in önemli mikro blogging servislerinden Weibo, kullanıcılarından gerçek isimlerini istiyor.

Günümüz internet kullanıcılarının önemli bir bölümünü barındıran Çin, aynı zamanda uyguladığı yasaklarla da biliniyor. Örneğin Facebook hala ülkede yasaklı durumda. Ek olarak Apple da geçtiğimiz aylarda kullanıcıların IP adreslerini değiştirmelerini sağlayan VPN uygulamalarını Çin Apple Store’dan kaldırmıştı.

İnternette kullanıcıların gerçek isimleriyle yer almasını isteyen Çin, bu konudaki ısrarını sürdürüyor. Örneğin 2015 yılında Çin, büyük bir temizliğe girişmiş ve yanlış yönlendirme yapan, sahte bilgi veren, şiddet, terör ve diğer ihlallere davet eden hesaplar ve kullanıcı isimleri ile gerçek isimleri tutmayan hesapları silmişti. Bu kapsamda 2015’te 60.000 hesabın silindiğini blog yazımda sizlerle paylaşmıştım.

Kullanıcıların gerçek isimleriyle internette olmalarını isteyen Çin, bu konuda yeni bir adım daha attı. Çin’in en çok kullanılan mikro blogging servislerinden biri olan Weibo, kullanıcıların gerçek isimlerini hesaplarına eklemelerini istiyor. Techcrunch’ta yayınlanan habere göre Weibo, kullanıcılarına işlemi tamamlamaları için 1 hafta süre verdi.

Gönderilen duyurunun ardından pek çok kullanıcının hesabını kapadığı bilgisi de haberde yer alıyor. Facebook’u gerçek adımızla kullanmaya alıştık ancak, özellikle Twitter ve Instagram gibi mecralarda hala “anonim” kalmayı tercih eden milyonlarca kullanıcı bulunuyor. Siz Twitter’ı gerçek adınızla mı yoksa kullanıcı adınızla mı kullanıyorsunuz?

Related posts

Twitter Dördüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Zehra Öney

Google Contributor ile Reklamsız Web Site Üyeliği Sunmaya Başlıyor

Zehra Öney

Uber Düşük Puanlamaya Sahip Yolcuların Hesaplarını Deaktive Edecek

Zehra Öney

1 comment

Leave a Comment

Zehra Öney
Web Sitesi