Zehra Öney
Siber Güvenlik

Yeni Bir Fidye Virüsü Global Çapta Yayılıyor: Petya

Yeni Bir Fidye Virüsü Global Çapta Yayılıyor: Petya

Geçtiğimiz Mayıs ayından sonra yeni bir fidye virüsü global çapta etkili oluyor: Petya.

Fidye virüsleri (ransomware), uzun süredir bilişim sektöründe bilinse de özellikle geçtiğimiz Mayıs ayında 99 ülkedeki binlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry ile dünya gündemine taşınmıştı. WanncaCry pek çok önemli kamu ve özel kuruluştaki bilgisayarların yanı sıra kişisel bilgisayarları da etkilemişti. WannaCry hakkındaki yazıma bu adresten ulaşabilirsiniz.

WannaCry tehlikesi geçti derken yaklaşık 1 buçuk ay sonra yeni bir fidye virüsü ortaya çıktı ve global çapta etkisini sürdürüyor. Petya olarak isimlendirilen virüs, ilk olarak Ukrayna’da ortaya çıktı ve WannaCry’dan daha da kötü sonuçlara yol açabileceği konuşulmaya başlandı. İlk olarak Ukrayna’nın Merkez Bankası, Kiev Havalimanı ve hükümet departmanlarına ulaşan virüs, daha sonra pek çok ülkeye yayıldı. Dünyanın en büyük reklam ajansı olan Britanya merkezli WPP, Rus petrol firması Rosneft, bünyesinde pek çok farklı ürün bulunduran Mondelez, Danimarkalı lojistik devi Maersk de etkilenen firmalar arasında. Ek olarak Ukrayna’daki Çernobil nükleer santralinde ölçümlerde “manuel” sisteme geçildiği de belirtiliyor.

Son haberlere göre, Petya’nın dünya çapında 64 ülkeye yayıldığı belirtiliyor. Hacker’lar hack’lenen bilgisayar sahiplerinden 300 Amerikan doları değerinde Bitcoin talep ediyorlar.

Ağ üzerinden yayılan fidye virüslerinden korunmanın en önemli yollarından biri güncel bir antivirüs yazılımına sahip olmaktan ve emin olunmayan web siteleri ya da e-postaları açmamaktan geçiyor. E-posta sahteciliğini anlamak için ise bu yazımı okuyabilirsiniz.

Related posts

İngiltere, Cambridge Analytica Skandalı Sonrasında Facebook’a Ceza Kesti

Zehra Öney

Siber Para Aklama: Nasıl İşliyor, Yıllık Büyüklüğü Ne?

Zehra Öney

Hacker’ların Yeni Hedefi: Hediye Kartları

Zehra Öney

1 comment

Comments are closed.

Zehra Öney
Web Sitesi