Zehra Öney
Event

Cannes Lions 2016’da Olay Yaratan Ödül

Cannes Lions 2016’da Olay Yaratan Ödül

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali devam ederken Bayer için hazırlanan Aspirin reklamı son günlerin en çok tartışılan konularının başında geliyor.

Her şey Sao Paulo merkezli AlmapBBDO’nun Brezilya için hazırladığı ilanların Outdoor kategorisinde Bronz Lion almasıyla başladı.

Üç farklı versiyonu olan ilanlarda geçen cümleler şu şekilde:

“Sorun değil, hiç not almıyorum”.DOC

“Sakinleş, bu kaydedilmiyor”.MP3

Cannes Lions 2016’da Olay Yaratan Ödül

 

 

 

 

 

 

İlk iki slogan dikkat çekmezken “Meraklanma bebeğim, bunu kaydetmiyorum”.MOV tepki aldı. Pek çok sosyal medya kullanıcısının tepki gösterdiği ilan hakkında, eski BBH uzmanlarından Cindy Gallop, “Erkekler tarafından domine edilen reklam endüstrisi, bunu Aspirin satmak için kullanmayın & erkekler tarafından domine edilen jüriler, bunu ödüllendirmeyin” tweet’ini paylaştı. Cindy Gallop, süreç boyunca ilanla ilgili gelen 300 tweet’i ReTweet ederek kamuoyu oluşturdu.

NYMAG’ın haberine göre ilandaki cümle, “kadının rızası olmadan cinsel ilişkilerini videoya kaydeden adamın, kadının videoyu bulduktan ve ona bağırdıktan sonra Aspirin’e ihtiyaç duymasına” işaret ediyor. Bununla birlikte sektördeki intiba, ilanlarda yer alan dosya adlarının Aspirin ile olan ilişkisinin son derece muğlak olduğu yönünde.

Gelen tepkilerden sonra dünyaca ünlü ilaç devi Bayer de açıklama yapmak zorunda kaldı. İlanı onayladıklarını belirten Bayer, ilanların bir daha kullanılmayacağını belirtti.

Bununla birlikte, Bayer’in açıklaması sektöre dair çok önemli bir konuya da parmak basıyor: Bayer, ilanların, ajans tarafından sadece ödül kazanmak için hazırlandığını belirtti.

Bayer’in açıklaması şu şekilde: “Konsept, bu sene Cannes Lions festivaline katılmak için birkaç kampanyadan biri olarak BBDO tarafından Brezilya’daki yerel pazarlama ekibimize sunuldu. Cannes’a başvuru gerekliliklerini yerine getirmek için BBDO, Brezilya’da az sayıdaki yerleştirme (yayınlama) ücretini ödedi. Bayer, birkaç yıldır herhangi bir kanalda Aspirin kampanyası yapmamıştır. BBDO’ya bu kampanyanın ileriki kullanımlarını, yaygınlaştırılmasını ve tanıtımın yapılmasını sonlandırmasını ilettik.”

Ajans tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Bu, AlmapBBDO tarafından sunulan provokatif, yerel kampanya fikriydi ve Brezilya’daki yerel müşteri tarafından onaylanmıştı. Medya bütçesini ajans karşıladı. AlmapBBDO, sebep olduğu kusurlar için çok özür diler ve işin yaratımı için tüm sorumluluğu kabul eder.”

Outdoor kategorisinin Jüri Başkanı Ricardo John ise, ödül ve çalışma ile ilgili şunları belirtti: “Cinsiyet ayrımcısı olarak yorumlanan her ilan ya da kampanyayı çıkarmak için çok hassastık. Yedi kadının da yer aldığı jüri, bu kampanyayı bütün olarak baktığında, saldırgan olarak hissetmedi. Yine de, Jüri Başkanı olarak, bu şekilde algılandığı için özür dilemek isterim.”

Related posts

Nokia Yeni Telefonuyla Mobil Dünya Kongresi’ne Katılacak

Zehra Öney

Facebook Tinder’a Rakip Oluyor: F8 Konferansında Duyurulanlar

Zehra Öney

İmrendiğiniz Ürün Bir Telefon Kadar Yakın | Mynet

Zehra Öney
Zehra Öney
Web Sitesi